Tor Browser – VPN Entegreli Browser (İnternette Gizlenmenin ve Yasaklı Sitelere Girmenin Yolu)

torbrowser

Tor Browser, VPN aracılığıyla bir çok farklı ülke üzerinden web sayfalarına çıkış yapabilme imkanı sağlar.

VPN nedir?

VPN’i internette yaptığınız işlemleri sizin için yapan bir sunucu olarak düşünebilirsiniz. Yani siz, VPN üzerinden bir internet sitesine girmek istediğinizde önce VPN sunucusuna giderseniz, VPN sunucusu da sizin için girmek istediğiniz siteye girer ve oradaki bilgileri size verir.

Ne olacak yani?

Böylece kendi ülkeniz sizin sadece VPN’e bağlandığınızı görür. VPN’in hangi bilgileri size verdiğini, sizin ne talep ettiğinizi göremez. Aynı şekilde VPN sunucusunun bulunduğu ülke, VPN sunucusunun hangi siteyi (bilgiyi) kime gösterdiğini bulmaz. Böylece internette tam anlamıyla gizlenmiş olursunuz, bütün yükü VPN sunucusuna yıkmış olursunuz 🙂

Tor Browser nasıl yapıyor?

Tor Browser, bir çok ülkenin VPN sunucusuyla entegreli çalışıyor. Browserı açtığınızda önce VPN’e bağlanıyor ve sonrasında bu browserda yaptığınız tüm işlemler VPN üzerinden gerçekleşiyor.  Yani ayarlamanız gereken hiçbirşey yok. Bu browserı indirip yüklemeniz yeterli.

Flash veya Java problem olur mu?

Programın varsayılan ayarlarında flash plugini kapalı geliyor, isterseniz açabilirsiniz. Fakat kullandığnız Flash ( Youtube’da bir video veya herhangi bir Facebook uygulaması.), eğer gerçek IP numaranızı ve bilgisayarınızı tespit etmek isterse bunu gerçekleştirebilir, zaten varsayılan ayarlarda Flash’ın kapalı gelmesi bu sebepledir.

Flash’da olan riskler aynı şekilde Java ve benzeri uygulamalar için geçerlidir.

Önemli Uyarı: Tor Browser ücretsiz bir yazılımdır ve sizin yaptığınız her işlem VPN suncusu üzerinden gerçekleştiği için güvenlik nedeniyle banka gibi önemli bulduğunuz girişleri bu browser üzerinden yapmamanızı tavsiye ederim. Nitekim istenirse bu programın yazılımcıları şifrelerinizi çalabilir.

Tor Browser’ı indir !

Bir cevap yazın

Dasda Plugin is just active at page.